Just another WordPress.com site

 
İflas ettikten sonra çaresizlikten pazarcı olan Ayşegül Gündoğdu, bu meslekten de zengin olunabileceğini herkese gösterdi. Pazarlara son model cipiyle gidip gelen, çocuğunu kolejde okutan Gündoğdu, aynı zamanda bir patron. Yanında beş kişi çalışıyor, hatta şoförü bile var.

Ayşegül Gündoğdu Anadolu Lisesi mezunu. Bir süre yönetici sekreterliği yaptıktan sonra ticarete atılmış ve 1987 yılında Avşa Adası’nda dükkan açıp mayo ve kıyafet satmaya başlamış. 10 yıl boyunca geçimini bu şekilde sağlamış. 1997 yılında yakın bir arkadaşı adına 10 bin liralık çek kesmesi hayatını altüst etmiş. Arkadaşı parayı ödemeyince kendisi ödemek zorunda kalmış. Bu onun için tam bir iflas olmuş. “Ne yapacağım?” diye arayış içindeyken Ortaköy’deki takıcılar dikkatini çekmiş. Borç parayla Tahtakale’den takı alıp Ortaköy’de 40 santimlik bir tezgah açmış. Ertesi gün yine tezgahını açmaya gittiğinde yer olmadığını görmüş. Yola bir bez açıp öyle çalışmış. Sonra zor da olsa Ortaköy’de kendine bir yer edinmiş.

Ortaköy’de haftasonları sattığı takılarla karnını doyurmaya çalışırken Ulus Pazarı’nın methini duymuş. Ulus Pazarı’nda bir tezgah kiralamış ve imitasyon tek taş yüzük satmaya başlamış. İtalya’dan gelen ve gerçeğinden ayırt edilemeyen bu yüzükler Ulus Pazarı’nda büyük ilgi görmüş. 10 liraya sattığı yüzüklerden iyi para kazanmş. Bu tatılı kazanç ona pazarcılığı çok sevdirmiş ve gelip geçici bir iş olarak değil meslek olarak benimsemiş.
Fakat tamamen erkeklerin tekelinde olan pazarda bir kadın olarak tezgah açması pek de kolay olmamş.
Ayşegül Hanım o günleri, “İlk zamanlar çok sıkıntı çektim. Çünkü ilk kez pazarda bir kadın pazarcı görüyorlardı. Galiba meslek elden gidiyor diye düşündüler. Bu yüzden de istemediler. Ama şimdi hepsi beni çok seviyorlar. Bu arada peşimden birçok kadın da pazarcı oldu. Sadece Florya’da 30 kadın pazarcı var” diye anlatıyor.

 Ayşe Hanım, Ulus Pazarı’nda geçirdiği altı ayın ardından “Bu iş haftada bir pazarla olacak gibi değil” deyip Florya Pazarı’na da gitmeye başlamış. Zamanla Ulus ve Florya’ya yenileri eklenmiş. Şu anda 6 pazarda tezgah açıyor.
Boş günü olarak tek pazartesi günü kalıyor ki, o gün de satın almayla uğraşıyor. Yani haftanın yedi günü çalışıyor. Sadece yüzük satarak pazarcılığa başlayan Ayşegül Hanım’ın tezgahında şimdi her türlü takı, saat ve peruk bulunuyor.

Öte yandan Ayşegül hanım pazarcılığın zor bir meslek olduğunu da belirtmeden geçemiyor.Pazarcının sabah saat 5.00 te yola koyulduğunu ve kar,yağmur,soğuk demeden açık havada, ayakta saatlerce çalıştığına dikkat çekiyor.

Ayşegül Gündoğdu’ya ne zaman dükkan sahibi olacağı sorulduğunda da bakın neler söylüyor: “Amacım alışveriş merkezlerinde dükkan açmak. Ama bunun için daha zaman var. Fakat dükkan açsam da pazarcılık devam edecek. Ben pazarcılığı bırakmam. Çünkü bu mesleği seviyorum. İnsanlarla birlikte olmayı, açıkhavada çalışmayı, pazardaki yaşamı seviyorum.”

Comments on: "Pazar tezgahını açmaya jip ile gitmek.." (1)

  1. Anonymous said:

    tebrik etmek lazım insan itemeye görsün başaramayacağı hiç bir engel kalmaz

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Tag Cloud

%d bloggers like this: