Just another WordPress.com siteİzmir ve ilçelerinde örgütlenen kadın çiftçiler, Türkiye’nin ilk “Kadın Çiftçiler Güçbirliği”ni oluşturdu.
Üretici çiftçi kadınlar, sorunlarına çözüm yolları üretmek, seslerini duyurmak ve çözüm yolunda etkili adımlar atılmasını sağlamak hedefiyle ilk kez örgütlendi. Kadın Çiftçiler Güçbirliği’nin kuruluş toplantısı dün (8 Haziran) İzmir Ticaret Borsası’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
Katılımcılar, oluşumun ilk adımları, İzmir ve ilçelerinde yedi yıl önce başlatılan “Kadın Çiftçiler Yarışıyor” yarışmasıyla atıldığını anlattı:
“Birlikteliğimiz böyle bir oluşuma ihtiyacımızı ortaya koydu.Türkiye’de ilk kez kadın çiftçiler böyle bir platformda bir araya geliyor. Bunun diğer il ve bölgelere de örnek olacağını düşünüyoruz.”
 Toplantıya Menemen, Kemalpaşa, Kiraz, Menderes, Bademler, Bayındır, Urla’dan katılan, üretici kadınlar, talep, şikâyet, ihtiyaç ve önerilerini sırayla dile getirdi.
Borçlarının ertelenmesini isteyenler gibi daha iyi koşullarda çiftçilik yapma isteğini dillendirenler de oldu. Konuşmacılar hayvancılığın sorunlarından su sorununa, taban fiyat sorununa kadar karşılaştıkları güçlükleri de anlattılar.
Toplantıda, Yrd. Doç.Dr. Buket Karaturhan, Sumer Tömek Bayındır, Dr. Pınar Nacak, Özge Çiçekli, Bilge Tosun, Nermin Kızılöz, Güliz Tepedelen, Meltem Salman, Tijen Baştan ile birlikte 15 kadın üretici Çiftçi Kadınlar Güçbirliği Yönetim Kuruluna seçildi.

kaynak: Latife Şecan (bia haber.merk.)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Tag Cloud

%d bloggers like this: