Just another WordPress.com site

İnternetten ticaret gerçekleştirebileceğiniz, bütünüyle bağımsız ve yepyeni bir iş kurabilirsiniz. Girişimci gücünüzü internete odaklayabilir, risk almadan ve sermaye koymadan internet üzerinden dilediğiniz ürünün ticaretini yapabilirsiniz. İnternetten alıcı ve satıcı şirketleri buluşturup, Türk şirketlerinin ürünlerini dünyaya pazarlayabilir, yurtdışından temsilcilikler alıp ve internetten uluslararası ticaret yapabilirsiniz. 
Uygun bir miktarda zaman ve emek harcayan herkes internette kendi işini kurabilir, ticaret yapabilir ve gelir elde edebilir. İnternet ve bilgisayarın olduğu her yerden çalışmak ve ticaret yapmak mümkün. Kendi çalışma saatlerinizi kendiniz belirleyerek istediğiniz şehirden/bölgeden online ticaret yapabiliyorsunuz.

Şimdi dilerseniz online ticaret şekillerine bir göz atalım:
Dropshipment (C2C Ticaret)
E-Bay, Gittigidiyor, Sahibinden gibi dünyadaki milyonarca C2C yani tüketiciden-tüketiciye sitede ticaret yapmayı hiç düşündünüz mü? E-Bay ve benzeri kaynaklardan tespit ettiğiniz uygun fiyatlı ürünleri Türkiye’deki sitelerde yine internetten pazarlayabilirsiniz. Yapmanız gereken bu ve bunlar gibi benzeri sitelerde kendinize mağazalar açmak, satış ilanları vermek ve hatta başka insanların ürünlerini yine internetten pazarlamak ve satışlardan komisyon kazanmak. Özellikle öğrenciler ve ev hanımları tarafından tüm dünyada rağbet gören ‘Dropshipment’ ticaret modelini siz de uygulayabilirsiniz.
Online Mağazalar (B2C)
İnternetten kendi sitenizi kurarak online satış yapabilirsiniz. Bu yolla özellikle yöresel ve bölgesel mallar ve enteresan ürünlerin satışını internetten yapmak avantajlı olabilir. Bu konuda hazır e-ticaret paketleri ve yazılımlarından edinerek önce sitenizi kurabilir ardından bankalardan temin edeceğiniz bir sanal pos hesabı ile online ödeme kabul edebilirsiniz. Müşterileriniz internet siteniz üzerinden ödemelerini yapar ve siz ödemelerinizi aldıktan sonra ürünleri kargolarsınız. Bu da bir başka home-ofis ticaret şeklidir.
İnternetten Dış Ticaret (B2B)
İnternet ortamında firmaların ve dış ticaret uzmanlarının bir araya gelerek ticaret gerçekleştirdiği web sitelerine B2B portallar (İşletmeden-İşletmeye) adını veriyoruz. Bu siteler üzerinde kendinize profesyonel bir kayıt açarak diğer firmalarla iletişime geçebilir ve internetten alıcı-satıcı şirketleri buluşturarak gelir elde edebilirsiniz. Elbette bu konuda profesyonel bir eğitimden geçmek, hata yapmamak ve zaman kaybetmemek açısından çok önemli. Eğitimler ile internetten pazar araştırmaları yürütmeyi, dış ticaret mevzuatını ve profesyonel bir marka yaratarak B2B sitelerde dış ticaret yapmayı öğrenebilir ve kendi işinizi kurabilirsiniz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Tag Cloud

%d bloggers like this: