Just another WordPress.com site

Kadınların yurttaş olarak hakları konusunda bilgi sahibi olması, toplumsal yaşama tam katılım için şarttır. Kadın haklarının daha çok paylaşılması ve kullanılması için kadın sivil toplum örgütleri arasında bir dayanışmaya ihtiyaç vardır.

Bu amaçla yola çıkan KA-DER, Birleşmiş Milletler Demokrasi Fonu (UNDEF) desteği ile “Kadın Yurttaşların Güçlendirilmesi” projesini başlatmıştır.

Projede, kadın sivil toplum örgütlerine ve kadın gruplarına, tamamladıklarında bilgilerini başkalarına aktarabilecekleri bir zemin oluşturacak olan, “kadının insan hakları” konulu “eğitici eğitimi” verilecektir. 

Her bir eğitimin 5 gün sürmesi ve katılımın 25 kişi ile sınırlandırılması planlanmıştır. Eğitimler sonunda katılımcılara “eğitici sertifikası” verilecek; sertifikalı eğiticilerin üyesi oldukları sivil toplum örgütleri ile kendi illerinde bulunan sivil toplum örgütlerinde veya kendi oluşturacakları gruplarda kadının insan hakları konusunda eğitim vermeleri beklenmektedir. Eğitimler aracılığıyla, ülke çapında hak temelli politikalar oluşturulması ve hakların kullanılması bilincinin yaygınlaşması, kişi ve kurumların bu alanlardaki etkinlik kapasitelerinin artırılmasına katkıda bulunmak amaçlanmaktadır.
EĞİTİM KONULARI
• Grup Çalışmaları ve Becerileri
• Toplumsal Cinsiyet
• Kadın Hakları
ADIYAMAN EĞİTİCİ EĞİTİMİ
Eğitim Yeri:
Adıyaman
Eğitim Tarihi: 26- 30 Haziran 2010
Davetli iller: Adıyaman, Gaziantep, Kilis
Son başvuru tarihi: 18 Haziran 2010 Cuma
Başvuru kabul bildirim tarihi: 21 Haziran 2010 Pazartesi

EĞİTİMLER İLE İLGİLİ BİLGİLER
• Eğitimler ve eğitimlerde kullanılacak kaynaklar ücretsizdir.
• Eğitim süresince katılımcıların konaklama ve yemek (kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği) giderleri tarafımızdan karşılanmaktadır. Ekstra harcamalar kişilere aittir.
• Şehir dışından gelen katılımcıların otobüs ile ulaşım giderleri tarafımızdan karşılanacaktır. Özel araç ve taksi ile ulaşım giderleri karşılanmamaktadır.
• Ulaşım giderleri orijinal biletlerin eğitimden sonra tarafımıza ulaştırılmasıyla kişisel hesaplara yatırılacaktır. KA-DER’in elden ödeme yapma yetkisi yoktur.
• Eğitimler eğitim süresince 9.30’da başlar, 17.30’da biter. Akşam 20.30- 22.00 arasında “eğitimin içerdiği konularda” film gösterimi ve sunumlar yapılacaktır. Gün içinde 2 çay/kahve ve 1 yemek molası vardır.
• Katılımcıların 5 günlük eğitime tam katılımı zorunludur.
• Oturumlarda eğitim salonuna dinleyici ya da misafir kabul edilmemektedir. Eğitimler sadece önceden başvuruları kabul edilmiş STK temsilcisi kadınlara açıktır.
• Duyurularda belirtilen tarihten sonra yapılacak başvurular dikkate alınmayacaktır.
• Eğitimlerde her bir grup için katılımcı kontenjanı 25 olarak belirlenmiştir.
• Başvuruların değerlendirme sonuçları (olumlu/olumsuz) STK temsilcilerine son başvuru tarihinden itibaren 5 gün içinde gönderilecektir.

BAŞVURU KOŞULLARI

1. Kadın alanında faaliyet gösteren örgütlenmelerin (dernek, vakıf, platform, siyasi parti, girişim grubu, insiyatif vb.) gönüllüsü, çalışanı veya üyesi olmak,
2. Eğitimin yapılacağı ilde veya davetli olan çevre illerin birinde yaşıyor ya da çalışıyor olmak,
3. Aldığı eğitimi en az 25 kişilik bir gruba aktarmayı taahhüt etmek.
 Bu koşullarla “Eğitici Eğitimi”ne başvuru yapmak isteyen STK’ların, ekteki başvuru formunu doldurarak, tugba.atalar@ka-der.org.tr ya da kader@ka-der.org.tr adresine veya 0 (212) 273 25 36 numaralı faksa göndermeleri gerekmektedir.

KA-DER Basvuru Formu.doc (Dosya Boyutu : 53 KB)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Tag Cloud

%d bloggers like this: