Just another WordPress.com site

.
Başarılı, kendi ayakları üzerinde durabilen, herkesin saygı gösterdiği sevilen bir kadın olmayı kim istemez ki..?


Böyle bir noktaya gelebilmek için öncelikle kendinize yatırım yapmaktan çekinmemelisiniz. Burada yatırımdan kasıt, iyi bir yabancı dil bilmek; eğer bir yabancı dil varsa ikincisini öğrenmek, eğitimde ulaşabileceğiniz son noktaya ulaşmak ve buna benzer faaliyetlerle kendinizi sürekli geliştirmektir. Bunların yanında bazı stratejik noktalara da dikkat ederseniz, kariyer basamaklarını güçlü adımlarla tırmanabilirsiniz.

1. İnanç 

Bir işe başlamadan önce yapmanız gereken ilk şey, o işi yapabileceğinize inanmak ve yeteneğinizle inancınızı birleştirmektir.Kendinize ve kapasitenize güvenin. Kendine inanmak, bir işe başarmanın temel kuralıdır.

2. Amaç 

Kendinize ait bir hedef belirleyin. Kendinizi görmek istediğiniz noktaya ulaşabilmek için, amaçlarınız doğrultusunda ilerlemelisiniz.Yapacağınız işte kararlı olmamak, nereye gideceğini bilmemek gibidir. Öncelikle hedeflerinizi belirleyin ve bu hedeflerinize ulaşmaya karar verin. Bir sonraki hedefi görebilmenin de tek şartı budur.

3. Çevre (Network)

Kendinizi geliştirmenin yollarından biri, doğru kişilerle ortaklık kurmaktır. Doğru kişilerle ortaklık yapmak, hedeflerinize ulaştığınızı gösterir ve iş dünyasında sizin için kapılar açılmasına olanak sağlar.
Bulunduğunuz çevrede itibar  oluşturmak için güçlü olmalı ve güven sağlamalısınız. İtibar, hedeflerinize ulaşmak için önemli bir stratejidir.

4. Çalışma Grubunuza Katkıda Bulunmak

Çalışma grubunuza katkıda bulunmak için hediyeler alın. İş arkadaşlarınıza hediye alırken veya yardım ederken cömert olun. İstekli olarak her fırsatta itibarınızı arttırın. Elinize geçen tüm imkanları değerlendirin, çalışma düzeninizi ve özel becerilerinizi gösterin.
Çalışma arkadaşlarınız ile tüm etkileşimlerinizi profesyonel bir şekilde gözden geçirin. Her fırsatta, bir kadın olarak sahip olduğunuz özel içgüdüleri açığa çıkarın.

5. Konuşma Konuları

Konuşmalarınızın uygun zamanda olmasına dikkat edin ve konuşmalarınızda ayrıntılara yer vermeyin. Unutmayın ki; siz ne kadar ayrıntılı anlatsanız dahi, anlattıklarınız dinleyicinin anladığından ibarettir. İletişim kabiliyetinizi geliştirmenizin, sizi ne kadar ileriye götürdüğünü görünce inanamayacaksınız.

6. Zamanında Teslim

İnsanların size güvenmesini ve saygı duymasını istiyorsanız gündelik hayatınızda olduğu gibi iş hayatınızda da yerine getiremeyeceğiniz taahhütler üzerinde söz vermeyin ve taahhütlerinizin üzerinde durun.

7. Hayatınızdaki Dengeyi Korumak

İş hayatı, bir eş ve çocuklardan oluşan bir aile hayatından çok farklıdır. Bu iki ayrı hayatı, ayrı safhalarda tutup, birbirine karıştırmadığınız sürece saygınlık kazanırsınız.
Bir işi yapmakta kararlıysanız, sizin için hiçbir şey imkansız değildir. Kendinizi sürekli geliştirip yukarıda belirtilen kariyer stratejilerini takip ederek hedeflerinize ulaşacağınızdan emin olun.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Tag Cloud

%d bloggers like this: