Just another WordPress.com site

 .
Çoğu zaman insanlar evlerinde bir ofis kurarak “evden çalışanlar”ın arasına katılmak ister. Çünkü evden çalışmak, stressiz bir iş yaşamı ve rahatlık demektir. İstediğiniz şekilde giyinebilme, çalışma saatlerini kendinizin belirleyebilme, kararlar alıp çabuk uygulayabilme özgürlüğü, evden çalışmak için gayet çekici sebeplerdir.
Fakat “evden çalışma”nın da kendine has zorlukları vardır. işte bu sorunlardan bazıları ve çözüm önerileri:

Evden çalışırken sadece sizin işinize konsantre olmanız yeterli değildir. Tüm ev halkının buna hazır olması gerekir. Çalışırken, ailenizin tüp bitti, çöpü döker misin veya diğer ev işleri gibi isteklerle gelmesi sizi oldukça zorlayabilir ve bezdirebilir. Hayır ben buna izin vermem demeyin, çünkü talepler en sevdiğiniz insanlardan gelecek. Bu yüzden evden çalışmak daha komplike bir durumdur. Bu durumu aşabilmek için evdeyken birbirinize orada yokmuşsunuz gibi davranın ve mümkün olduğunca iletişim kurmayın.
Evden çalışırken kullandığınız ofis sizin yaşam alanınız içinde olduğu için bu sizde verimsizlik yaratabilir. Çalışma saatlari dışında da ofisinizde zaman geçiriyor veya ofisinizi görebiliyorsanız bu sizde belli bir süre sonra iş ve çalışma saatlerinin karışmasına, gözünüzün aynı ortamlara alışması nedeniyle motivasyon kaybına sebep olacaktır. Bu nedenle iş saatleri dışında ofisinizde zaman geçirmeyin. Eğer ofisinizin kapısı açıksa ve her seferinde ofisinizi görebiliyorsanız kapıyı kapatın ve kendinizi çalışma saatleri dışında ofisinizden soyutlayın.
Evden çalışmak bazen iş görüşmelerinizde sorun yaratabilir. Bu sorunlar müşteriniz tarafından ciddiye alınmamak veya müşterinizin işinizde amatör olduğunuzu düşünmesi gibi sorunlar olabilir. Eğer evden çalışarak para kazandığınız işte müşterilerinizle çalışma ortamınızda görüşmeniz gerekiyorsa, ofisiniz ayrı bir girişe sahip olsun. Eğer böyle bir imkanınız yoksa ofisiniz, evinizin girişine en yakın yerde veya odada olmalı. Böylece daha profesyonel bir iş ortamı ve iş görüşmesi sağlayabilirsiniz. Tüm bunlar sizin için içinden çıkılmaz bir soruna dönüşüyor veya verimliliğinizi ve motivasyonunuzu kaybetmenize yol açıyorsa iş görüşmelerinizi müşterinizle mütabık kaldığınız kaliteli bir kafede yapabilirsiniz. Bu durum sizin için evde görüşme haricinde en iyi seçenek olacaktır.

kaynak:girisimciyim.org

Advertisements

Comments on: "Evden Çalışmanın Zorlukları…" (1)

  1. Anonymous said:

    Hepsine razi ve hazirim. Yeter ki evden calisabilecegim bir isim olsun 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Tag Cloud

%d bloggers like this: