Just another WordPress.com site

 .
Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın yürüttüğü proje kapsamında 3 sanayi bölgesinden 450 kadın işçiye verimlilik ve aile konularında eğitim verildi. Proje kapsamında 10 bin kadın işçiye ulaşılması hedefleniyor.
Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın (EBSO) yürüttüğü “Kadın Üyelerden Kadın Çalışanlara Eğitim Projesi”nin ilk etabı tamamlandı. Proje kapsamında İzmir Atatürk, Buca ve Tire organize sanayi bölgelerindeki fabrikalarda çalışan 450 kadın çalışana, işyerinde verimlilik, toplam kalite, kişisel gelişim, sağlık, kadın ve aile konularından oluşan 81 saatlik eğitimler verildi.
Projenin 8 Mart 2009 ile 8 Haziran 2010 tarihlerini kapsayan ilk etabının tamamlanması dolayısıyla dün düzenlenen basın toplantısında konuşan EBSO Yönetim Kurulu Üyesi Berkay Eskinazi, kadınların işyerinde verimliliklerini artırmak ve motivasyon kazandırmak hedefiyle yola çıktıkları çalışmayı başarıyla tamamladıklarının söyledi.
Berkay Eskinazi, projede hedef kitle olarak, günlük hayatta kişisel gelişimine katkı sağlayacak bilgilerden yararlanamamış, iş ve ev arasında yürüyen bir döngüde yaşamak zorunda kalmış, ekonomik açıdan asgari geçim şartları ile yaşamını sürdüren kadınların seçildiğini anlattı. Eğitimlerin organize sanayi bölgelerindeki gıda ve tekstil sektöründeki işçi kadınlara verildiğini belirten Eskinazi, şöyle konuştu: “Proje kapsamında eğitim verebileceğimiz 10 binin üzerinde kadın işçi var. Biz projenin ilk etabında 1000 işçiyi hedeflemiştik, ancak 450’sine ulaşabildik. Proje hakkında bilinirliğin çok düşük olması nedeniyle ilk etap için başarılı bir sonuç aldığımızı düşünüyoruz. Sonraki etaplar için sanayicilerimizin daha fazla destek vermesini bekliyoruz. Eğitim saatlerimizi önceden belirtmemize rağmen beklediğimiz sayıda işçiye ulaşamadık. İşveren, bu eğitimlerin kendine uzun vadede dönüşünün çok olumlu olacağını görmeli.”

Eskinazi, verdikleri eğitimin en önemli sonucunun, kadın çalışanlara yeni ufuklar açması olduğunu ifade etti. EBSO Meclis üyesi Gülfem Perçin ise kendi şirketindeki çalışanların da eğitime katıldığını, işveren olarak bunun avantajlarını görmeye başladığını, proje tanındıkça sanayicilerden “kadın işçilerimize eğitim verin” talebi gelmeye başlayacağını tahmin ettiğini söyledi. EGİKAD Başkanı ve EBSO Meclis Üyesi Işın Yılmaz, kendisinin de çalışanlarıyla birlikte eğitime katıldığını, eğitim sonrası fabrikada kadın hastalıklarıyla ilgili bazı testlerin yapılması ve aile hukuku hakkında eğitim verilmesi gibi konularda adım atma kararı aldıklarını söyledi.
İşçiler de özellikle kadın sağlığı, aile ve çocuk eğitimi konularında aldıkları eğitimin çok etkili olduğunu anlattılar. İşçiler, yanlış bilinen bir çok davranışın farkına vardıklarını belirterek, tüm çalışan kadınların bu eğitimi alması gerektiğini ifade ettiler.
kaynak: referans gazetesi

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Tag Cloud

%d bloggers like this: