Just another WordPress.com site

.
Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı, geçimi tarıma dayalı Kösbucağı köyünde, kadınlar, hem el sanatı ürünlerine, hem de yetiştirdikleri sebze ve meyvelere pazar bulmak amacıyla, yöneticilerinin tamamı kadınlardan oluşan kalkınma kooperatifi kurdular.
  Kooperatif başkanlığına getirilen Emine Yıldırım,  yaptığı açıklamada, günümüzde artık kadın ya da erkek işi ayrımının kalmadığını, erkeklere özgü olduğu düşünülen her işi kadınların da rahatlıkla yapabildiklerini kanıtlamak istediklerini söyledi. Yıldırım, ilk genel kurullarını yaptıklarını, kooperatif yönetiminin tamamının kadınlardan oluştuğunu belirterek, yapacakları çalışmalarla Türkiye’ye model olmak istediklerini bildirdi. Ana geçim kaynağı tarım olan köyde, kadınların da evlerinde birbirinden değerli el sanatı ürünler ürettiklerini, bağ ve bahçelerinde sebze ve meyve yetiştirdiklerini anlatan Yıldırım, ‘Ancak, bugüne kadar pazarlama konusunda yetersiz kaldığımız için emeklerimiz ziyan olup gidiyordu. Bu kooperatif köyün kaderini değiştirecek’ dedi. 
 Yıldırım, kooperatife önümüzdeki dönemlerde erkekleri de alabileceklerini, ancak, şimdilik sadece kadınlara imkan tanıdıklarını söyledi. Köylerinde 550 hane ve bin 393 nüfusun bulunduğunu belirten Yıldırım, üyeler arasında sadece kendisinin lise mezunu olduğunu, diğer üyelerin tamamının ilköğretim mezunu olduklarını belirterek, ‘Üyelerimiz, en tahsilli ben olduğum için resmi dairelerdeki işler ve çevreyle iletişimde sıkıntı çekmemek amacıyla beni seçtiler’ diye konuştu. 
 Kösbucağı Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ni kurma fikrinin, köylerine gelen Mersin Üniversitesi Erdemli Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Sevgi Tüzün Rad’dan geldiğini ifade eden Yıldırım, şöyle devam etti: ‘Kooperatife ve köylü kadınlara gelir sağlamak amacı ile ilk etapta, köydeki kullanılmayan eski okul ve bir köy evi restore edilerek hizmete hazır hale getirildi. Tadilattan geçirilen ilköğretim okulunda 4 aile, eski köy evinde ise 2 aile yatılı olarak kalabilecek. Kooperatifimiz kanalı ile doğal yaşama özlem duyan yerli ve yabancı turistleri köyümüzde ağırlayabileceğiz. Bunların yanı sıra üretilen el sanatı ürünlere, sebze ve meyvelerimize de pazar bulacağız.’

kaynak:AA

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Tag Cloud

%d bloggers like this: