Just another WordPress.com site

 .
Özellikle kriz dönemlerinin can simididir sermayesiz iş fikirleri. Bir kısmı belli bir alanda formasyon gerektirse de hiç bir formasyona ve eğitime gerek kalmadan yapılabilecekler de var bu liste içinde.  Hiç para harcamadan hatırı sayılır miktarda paralar kazanmak istiyorsanız bu listeye bir göz atmalısınız. Ayrıca ev hanımlarına uygun, evlerinden yapabilecekleri işler de mevcut. Mutlaka size uygun bir iş bulacaksınız.

    * Eğitmenlik. Çeşitli el becerisi (örn:hat sanatı) yada teknik kurslara(örn:flash tasarım) gidip bireysel olarak çalışabilirsiniz.
    * 2.El Satıcılığı. Evinizdeki yada çevrenizdekilerin kullanmadıkları fakat satılabilir olan eşyalarını toplayıp gittigidiyor.com yada hemalhemsat.com gibi sitelerde komisyon karşılığında satabilirsiniz.
    * Evde ders verme. İlkokul çocuklarına 1-2-3. sınıf matematik ve Türkçe dersi gibi dersler konusunda yardımcı olabilirsiniz.
    * Koçluk. Eğer geçmiş iş deneyimleriniz bir değer yaratabilecek düzeyde ise uzman olduğunuz konuda koçluk yapabilirsiniz.
    * Danışmanlık. Uzman olduğunuz konuda danışmanlık verebilirsiniz. Benim elektronik ticaret ve proje yönetimi konularında yaptığım gibi.
    * Ahçı. Kendi sokağınızda yada çevrenizde oturan öğrenci ve bekarlara yemek yapabilirsiniz.
    * Editörlük. Bazı web sitelerine başvurarak yazı hazırlama ve içerik gönderme teklif edebilirsiniz.
    * Çeviri. Yabancı diliniz var ise evden çeviri yapabilirsiniz.
    * Fotoğrafçı. Evinizde küçük bir stüdyo hazırlayarak eticaret siteleri için ürün fotoğrafı çekebilirsiniz. Hatta stüdyonuzu yanınızda bile taşıyabilirsiniz.
    * Tamirci. Eğer elektronik bilginiz varsa bozuk radyo, fırın vb. tesisat bilginiz varsa su tesisatı gibi konularda çevrenize destek hizmeti satabilirsiniz.
    * Kışlık yemek hazırlama. Ev mantısı, turşu, sebze kurutma vb. “ev işi-el işi” şeyler yaparak para kazanabilirsiniz. Bebekli aileler için yoğurt yapmak da sayılabilir.
    * Çocuk Bakımı. Çocuk bakabilirsiniz.
    * Hayvan Bakımı. Tatile gidenlerin kedi, köpek, balık vb. hayvanlarını evinizde misafir edebilirsiniz.
    * Sekreter. Henüz Türkiye’de oturmadı ama birkaç küçük işletmenin sekreter asistanlığını evden yapabilirsiniz.
    * Temizlikçi. Evlere temizliğe gitmek zaten bildiğimiz bir yöntem.
    * Organizatör. Birilerinin yada şirketlerin yapacakları etkinlikleri planlama ve uygulamalarında yardımcı olmak, gerekli ayarlamaları yapmak.
    * Düzenli mesaj(newsletter) hizmeti. Birçok firmadan düzenli olarak aldığınız emailler gibi sizde başka firmalar için aylık emailler hazırlayabilirsiniz.
    * Kişisel alışveriş. Eğer özel bir ilgi alanınız var ise o okonuda kişilerin alışverişini siz yapabilirsiniz. Örneğin kitap konusunda uzman bir ibaşkasına güzel bir kütüphane oluşturması için gereken kitapları alabilir.
    * Tashih. Bazı yayınevleri bir kitabın baskısı öncesinde ilk baskısını birilerine okutarak, imla ve yazım yanlışlarını düzelttiriyorlar.
    * Takı Tasarımı. Hem kitap hem de kurs olarak çok sık görmeye başladığım bu konu oldukça keyifli. Biraz uğraşırsanız çok güzel takılar yapıp internetten satabilirsiniz.
    * Taşıma. İşe gidecek birkaç yetişkin yada okula gidecek birkaç öğrenci ayarlayıp aracınızla sabah götürüp akşam geri getirmeniz mümkün.
    * Proje Hazırlama. Tübitak ve AB projeleri ile ilgili olarak uyulması gereken standart ve usulleri konusunda kendinizi yetiştirirseniz ilgili dosyaların hazırlanması konusunda firmalara destek verebilirsiniz.
    * Araştırma. Özellikle yabancı diliniz var ise yurt dışındaki üniversitelerle yazışıp onların Türkiye’den ihtiyaç duyabilecekleri araştırmaları (Osmanlı arşivleri vb.) onlar adına yapabilirsiniz.
    * Sanat eğitimi. Çocukların yetenek ve becerilerini geliştirici eğitimler vermek.
    * Mum yapma. Mum yapmak parafin, boya, kalıp vb. bazı malzemelerle oldukça kolay yapılabilecke bir şey. Estetik yanınızı kullanarak çok özel mumlar yaparak satabilirsiniz.
    * Örgü. Kazak, hırka, atkı vb. el işi yaparak meraklısına satabilirsiniz.
    * Bahçe işleri. Sokağınızdaki apartmanların çimlerini ve çiçeklendirmesi ile uğraşmak, ağaçların ve çalılıkların budanması gibi işler ile para kazanılabilir.
    * Masaj. Masaj yaparak para kazanabilirsiniz.
    * Web sitesi hazırlama. Kanunen zorunlu olacak olan web sitelerini firmalar için evde hazırlayabilirsiniz.
    * Kişiye özel hizmet. Gömleğe isim yazmak, özel tasarımlı pasta yapmak, tişörte resim yapmak, fotoğraflardan video yapmak vb. çeşitli kişiye özel hizmetler satılabilir.
    * Muhasebe – Serbest muhasebeciler anlaştıkları firmaların defterlerini ve ilgili kayıtlarını evden tutabiliyorlar.
    * Macera turizmi – Eğer doğayı seviyorsanız ve güzel parkurlar biliyorsanız çeşitli grupları bu tip gezilere götürebilirsiniz.
    * Reklam danışmanlığı – firmaların internet üzerinden vermek istedikleri Google Adwords vb. reklamları evinizden organize edebilirsiniz.
    * Web kontrolörü – Türkiye’de resmi bir iş olarak yapılıyor ama bence umut vaad eden bir iş. Evinizden belirli konuda interneti takip ediyorsunuz. Bu bazen bir konu olabiliyor bazen bir markanın izinsiz kullanımını yakalamak vb.şeyler olabiliyor.
    * Bayi sistemi satışlar – Örneğin web sitenizden satıştan prim veren websitelerinin mallarını satabilirsiniz. Ör gittigidiyor reklamını yayınlayan sitelere klik başına belli bir ücret ödüyor.
    * Egzersiz hocalığı – Eğer yaşadığınız yerde sabah yürüyüşleri vb. spor aktiviteleri yapılıyor ve siz aerobik ya da benzeri egzersizler konusunda bilgili iseniz küçük bir gruba spor yaptırabilirsiniz.
    * Oyun grubu kurma – Belirli sayıda çocuk ile evinizde birkaç saatliğine oyun grubu oluşturabilirsiniz.
    * Hayvan psikologu – Türkiye’de olmamakla birlikte benim National Geographic’te belgeselini seyrettiğim bir iş. Hayvan sahipleri içine kapanan, çok öfkeli vb. hayvanlarının tedavisi için size danışıyorlar. Sanırım Türkiye’de bu işi veterinerler yapıyor.
    * Atık toplama – Bizde çöpleri gezip toplayanlarca ya da büyük sitelerde kapıcıların yönettiği bir iştir. Eğer çevrenizi organize eder ve özellikle kağıt, plastik atıklarını belirli bir düzende toplayarak satabilirsiniz.
    * 2. el kitap alım satımı – Kitaba karşı bir ilginiz ve tabiî ki bilginiz de var ise eski kitapları alıp satabilirsiniz. Uzmanlık gerektiren bir iş olduğunu tekrar belirtmek istiyorum.
    * Bal – Eğer arıcılık ve bal konusunu araştırırsanız, müsait olan bir yerde kovan kurup bal üretebilirsiniz.
    * Dekoratif eşya onarımı – Evlerde kırılan lamba, çerçeve vb. aksesuarların tamiratını yapabilirsiniz.
    * Mimarlar evde çizim yapabilirler.
    * Sanat danışmanlığı uzman olunan konuda eğer kişisel pazarlama iyi yapılırsa dünya çapında ilgi görebilecek bir konu.
    * Bazı sitelerde dizilerde oyunculuk, filmlerde figüranlık vb. başvuru yapabilirsiniz.
    * Menajerlik – Bazı ünlü oyuncu ve sanatçıların menajerliğini yapabilirsiniz.
    * Astroloji – Bu konuda kişilerin yıldız haritalarını çıkarmak ve burçları ile ilgili bilgi verme hizmeti
    * Satıcılık – Gazetelerde bir çok ilanına rastlayacağınız ve satış üzerinden prim alarak yapacağınız bir çok pazarlama işi bulabilirsiniz.
    * Bebek el izi ve ayak izini alçıya çıkararak ailelere satabilirsiniz.
    * İnce balondan oyuncak hayvanlar yapılabilir.
    * Balonların üzerine çeşitli resim ve mesajlar yazarak satmak
    * Turnuva düzenleme – Bu konuda hukuki bir uygulama var mı bilmiyorum amabir müsabaka düzenleyip katılımcılardan bir bedel toplayıp, bu bedelin büyük bir kısmını kazananlara dağıtacağınız bir organizasyon yapabilirsiniz.
    * Makyöz – Evlere giderek makyaj yapabilirsiniz.
    * Güzellik Danışmanı
    * Eviniz müsait ise bir odasını öğrencilere ya da turistlere kiralayabilirsiniz.
    * Bisiklet Tamiri, özellikle çocukların bisiklete çok bindikleri yerde tutabilecek bir meslek.
    * Bilardo eğitmenliği
    * Doğum günü kutlama hizmeti – Çocuklar için doğum günü organizasyonu yapma – süsleme, palyaço, oyunlar ve etkinlikler düzenleme.
    * Arşiv – Eviniz müsait ise bir bölümünü şirketlerin dokümantasyon arşivi için kullandırtabilirsiniz.
    * Yaşlılara destek – Yaşlıların günlük bakım ve ihtiyaçlarını karşılama hizmeti
    * Körlere destek hizmeti – Bir yere gitmede yardım, kitap okuma vb.
    * İş danışmanlığı – Uzman olduğunuz konuda firmalara destek vermek
    * İş planı uzmanlığı – Firmalara iş planı hazırlamada destek verme
    * Eğer Hat sanatı vb. bir kursa katılmışsanız kaligrafi yapabilirsiniz. Bu sene Çeşme’de kızımın adını bir seramik üzerine yazdırmak için 20 dk . bekleyip 5 dk. İçin 20 YTL ödedim. Hesabı siz yapın.
    * Paketleme – Taşınmadan önce evdeki eşyaların paketlenmesi gibi bir hizmet verebilirsiniz.
    * Mum yapma – Parafin, ip ve çeşitli kalıplar kullanarak mum yapıp hediyeli eşya fuarlarında satmayı, yada hediyelik eşya satıcılarına satmayıp deneyebilirsiniz.
    * Marangozluk – Eğer ahşap konusunda bir beceriniz varsa mobilya tamiratı vb. konularda destek hizmeti verebilirsiniz.
    * Karikatür çizebiliyorsanız belki dergilerle yazışıp satma şansınız olabilir.
    * Evinizde hazırlayacağınız her türlü özgün gıdanın satışını düşünebilirsiniz. Reçel, turşu, peynir vb. sayılabilir.
    * Anne danışmanlığı veya doğum sonrasında anneye yardımcılık hizmeti
    * Çocuk elbisesi dikmek
    * Çocukları okula götürme, servis yapma
    * Bahçe, fabrika vb. temizliği yapma
    * Eğer resim beceriniz varsa bahçe duvarı bezeme, grafiti yapmak
    * Takı tasarımı ve uygulama
    * Dergilere yazı yazma
    * Bilgisayar uzmanı iseniz bilgisayar problemleri konusunda çevrenize destek verebilirsiniz.
    * Yazılımcı iseniz Elance.com yada rentacoder.com gibi sitelere üye olup tüm dünyadan gelen iş taleplerini hayata geçirebilirsiniz.
    * Şirketlerin verilerini yedekleme yada bilgi güvenliği konusunda destek verebilirsiniz.
    * Bilgisayar programlarını kullanma eğitimleri verebilirsiniz. Türkiye’de özellikle çocuklara okullarda verilen bilgisayar eğitimi çok yetersiz. Bu konu ile ilgili aileşler için en iyisi profesyonel birinden eğitim aldırmak olacaktır.
    * Ev güvenliği ile ilgili danışmanlık hizmetleri
    * Evlilik danışmanlığı
    * Yuvalara, kreşlere yemek yapmak
    * Öğrencilere ödev ve projelerinde destek vermek
    * Avon, Anway vb. markaların satışını yapmak
    * Terziliğiniz varsa özel kostüm yapma
    * Dans öğretmenliği
    * Türkiye’de yok ama sabahları ve akşamları köpek gezdirme
    * El yapımı bebek ve/veya kukla yapımı
    * Kuru temizleme için evden malzemeleri alma, temizletip geri bırakma
    * Arabayı yıkatmak için adresten alma ve geri bırakma
    * Yaşlılar için her türlü servis ve hizmet
    * Firmalar için email tasarlama ve gönderim
    * Firma çalışanlarını eğitme
    * Firmalara eleman bulma – Eğer eleman arayan firmalar için internette doğru kişileri bulup firma ile görüştürebilirseniz komisyonunuzu alabilirsiniz.
    * Sürpriz Düzenleme – Bence en hoş servis bu olurdu. “Game” adlı filmdeki gibi ama sadece hoş sürprizleri organize etmek
    * Her türlü ayak işi, evrak takibi gibi işler
    * Kayıp arama, bir nevi dedektiflikte olabilir
    * Internette bir dergi çıkartmak ve popülaritesi arttıkça reklam geliri elde etmek
    * Yüz ve ayak masajı servisi
    * Aile kütüğü, Soy ağacı araştırmacısı
    * Borsa alım satımı konusunda danışmanlık
    * Finansal planlayıcı – Türkiye’de olmamakla beraber son dönemde mortgage kredisi almak istediğinizde gittiğiniz bankalar sizin uzun vadeli ödeme gücünüzü hesaplayabilmek için ciddi anlamda finansal planlama yapıyorlar.
    * Odun kırıcı – kırsal bölgelerde, soba ile yaşanıyorsa
    * Kömür taşıyıcı – kırsal bölgelerde ve kömür paketli değilse – Eskiden çocukluğumun geçtiği Eskişehirde sokaklarda bu işi yapacak kişiler gezerlerdi.
    * Balık malzemesi satışı – Deniz kenarına yakın yerlerde
    * Akvaryum ve Kuş Kafesi Bakımı ve Tamiratı
    * Evlerde böcek ilaçlama
    * Boya ve Badana Yapma
    * Evlerde çiçek düzenleme
    * Bahçe düzenleme ve budama yapma
    * Hediyelik eşya yapımı – Ağaç oyma, makrome vb.
    * Elden davetiye dağıtımı
    * Evde kuaförlük hizmetleri – manikür, pedikür, saç kesim ve yapımı – kadın/erkek
    * Ev yapımı sabun üretimi
    * Kendi arabanızla günü birlik şoförlük ve gezdirme hizmetleri
    * Sağlıklı otlar danışmanlığı
    * Evi dekore etme
    * Dedektiflik
    * At eğitmenliği
    * İmaj danışmanlığı – Son dönemde büyük şirketlerde orta ve üst düzey yöneticiler için tutulduğunu biliyorum
    * Yönetim koçluğu – yönetim deneyiminiz ve geçmiş tecrübenizi geleceğin yönetici adaylarına aktarabilirsiniz.
    * İthalat ve İhracat işleri – Yurtdışına mal satma veya alıcıya Türkiye’de satıcı bulma, internet aracılığı ile
    * Sigorta satıcılığı – Prim usulü ile satış
    * Internet danışmanlığı – tasarım, pazarlama, eticaret vb.
    * Uluslarası danışmanlık – türkiye’de çalışmak isteyen firmaların Türkiye’deki işlerin takip etmek ya da onlara türkiye mevzuatı ve diğer konularda bilgi aktarmak
    * Çeviri – Yabancı diliniz var ise doküman yada görüşmelerde tercümanlık
    * Takı tasarımı ve satışı
    * Hasarlı arabalar için ilgili parçayı hurdalıklarda arama ve bulma
    * Ütü yapmak
    * Dini bilginiz var ise mevlüt, yasin okumak
    * Çim biçmek
    * Doğum günlerinde çocuklara sihirbazlık yapmak, kukla oynatmak
    * Çeşitli konularda güncel email ve adres listeleri tutmak ve bunları satmak (doktorlar, eczaneler, insan kaynakları departmanları vb.)
    * DJ’lik yapmak
    * Müzik dersi vermek (piyano çalmak, nota öğretmek vb.)
    * Bakıcı ve temizlikçi bulma hizmeti verme
    * Doğada bisiklet ve yürüyüş gezileri düzenlemek
    * Mesai sonrası ofis temizliği
    * Ofislerin bitki ve çiçek bakımı
    * Ofis destek hizmetleri – bilgisayar, telefon vb.
    * Kuryelik
    * Evcil hayvanlar için gıda ve bakım malzemesi tedariği
    * Evcil hayvan eş bulma ve çiftleştirme hizmeti
    * Evcil hayvan fotoğrafı çekme hizmeti
    * Fotoğraflardan video yapma hizmeti verme
    * Piyano akordu yapmak
    * Resim çerçeveletme
    * Havuz temizliği
    * Anketörlük
    * Portre çizimi
    * Sokak müzisyenliği
    * Mobilya vb. için montaj servisi vermek
    * Çevrenizdeki uygun emlakların satım ve kiralanması
    * Koleksiyoncular için malzeme toplama
    * Özgeçmiş yazma hizmeti
    * Risk yönetimi danışmanlığı
    * Ev veya oda arkadaşı bulma hizmeti vermek
    * Güvenlik uzmanlığı
    * Okul fotoğrafçılığı
    * Kendini savunma sanatı eğitmenliği
    * Kişisel gelişim eğitmenliği
    * Terzilik yada giyecek onarımı yapmak
    * Yabancıları şehirde gezdirme
    * Yabancılara tercümanlık
    * Şarkı söylemek
    * Müzik enstrumanı çalmak
    * Kar küremek – kışın
    * Yazılım eğitimi – basitWord vb. olabilir yada php örneğin öğreteni çok az bir konudur
    * Şarkı sözü yazmak
    * Tarot falı bakmak
    * Telefonla satış – Bazı çağrı merkezleri bu konuda her zaman eleman arıyor oluyorlar.
    * Cam Temizleme – Ev ve büro
    * Alet – Edevat kiralama Servisi – Türkiye’de bir firmanın örneğin geceleri kullanmadığı bazı araçları başka firmalara kiralaması gibi bir alternatif iş yaratılabilir.
    * Tişört, kravat vb. tasarım yapmak
    * Yazıcılık – Uzın ödev ve projeleri usulüne göre yazma hizmeti
    * Kullanılmış CD ve DVD’lerin kiralanması yada değişimine aracılık etmek
    * Bağımsız denetmenlik ve/veya kontrolörlük
    * Video çoğaltma, kasetleri cd’ye çekme hizmeti
    * Yurtdışından bir hosting firmasının Türkiye’de temsilciliğini alarak hosting satma
    * Internetten pazarlama danışmanlığı ve desteği vermek
    * Düğün videocusu
    * Ses kasedini yazıya dökme
    * Filmlere altyazı hazırlama
    * Basın duyurus hazırlama, metin editörlüğü
    * Tekne temizliği
    * Bodrum temizliği
    * Depo temizliği

kaynak: paramatik.com

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Tag Cloud

%d bloggers like this: