Just another WordPress.com site

 .

32 yaşındaki İstanbul doğumlu Nil Köksal , geçen yıl kadrosunda yenileme yapan Kanada’nın bir numaralı haber kanalı CBC’nin sabah programı ‘ancerwoman’ı oldu.

 28 yıldır Kanada’da yaşamasına rağmen Türkçe’sini çok iyi kullanan ve akıcı bir üsluba sahip olan Nil Köksal, sabah programı spikerliği için başvuruda bulunan tam 200 kişi arasından seçildi. 
1 yıldır Kanada’nın özerk televizyonu CBC’nin sabah haberlerini sunan Köksal “Canlı yayında isim yaptım. Şu anda programımızın ratingleri Kanada kanallarını ve CNN’i geçiyor” dedi. 

Nil Köksal ancerwomanlığa uzanan başarı hikayesini şöyle anlattı:

“1977 İstanbul doğumluyum. 4 yaşıma kadar İstanbul’da yaşadık. Daha sonra ailemle birlikte Kanada Ohio’ya yerleştik. Ancak 7 yaşımdan 20 yaşıma kadar Vancouver’da yaşadık. Lise ve üniversite eğitimimi de bu şehirde aldım. Unıversity of Colombıa’’da politika bölümü okudum. Daha sonra ailemden ayrıldım, Toronto’ya döndüm ve iki yıllık Gazetecilik bölümünü bitirdim. İlk stajımı Vancover’da VTV’de kamera arkasında yaptım, sık sık çekimlere gidiyordum. Bir sonraki stajımı ise Türkiye’de NTV’de yaptım. 2004 yılında ise CBC’nin en büyük sabah programına geçtim. Kanada’nın çeşitli yerlerine gidip haber yapıyordum.”
“Ancervomanlık ise şöyle başladı. Lokal haberde calisirken, o dönemin sabah programi spikeri yaptiğim isleri begendiği icin patronlara benim ismimi vermisti. Benim dışımda 200 kişi program spikerliği için başvurmuştu. Ama spikerin referansıyla lokal’dan, butun Kanada’ya yayınlanan programlara cikmaya basladim. Canli yayinda da isim yaptım ve Kanada’nin top haberlerine gonderildim. Son olarak CBC News Network 2009’un Ekim ayında kadrosunda yenileme yapti ve spiker oldum. Şu anda haftasonu sabah haberlerini sunuyorum. Yayın sabah 07.00’de başlıyor. Ben yayına hazırlanmak için iki saat önce kanala gidiyorum. Yayın süresi dahil günde 5 saatim televizyonda geçiyor. Bunun dışında 4 gün iznim var. Her Pazar Kanada’ya gelen göçmenlerin hikayelerini, problemlerini içeren bir haber dizisi yapıyoruz. Yayınlarımda Kanada’nın haber kanallarını ve CNN’i ratinglerde geciyoruz.”

kaynak: vatan gazetesi

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Tag Cloud

%d bloggers like this: