Just another WordPress.com site

 .

Türkiye’de son yıllarda demokrasinin gelişmesi ve yerleşmesi konusunda sivil toplum örgütlerinin çabasına bir yenisi daha ekleniyor. Uçan Süpürge yereldeki kadın örgütlerinin taleplerini ve yasalar konusunda ihtiyaç duydukları düzenlemeleri parlamentoya nasıl iletebilecekleri konusunda aracılık etmek üzere bir proje başlatıyor.

13 kentte (Ankara, Adana, Gaziantep, Hatay, Trabzon, Ordu, Rize, İzmir, Aydın, Muğla, Denizli, Eskişehir, Kırıkkale) uygulanacak projede, parlamenterler, kadın örgütleri ve yerel yöneticiler bir araya gelerek yereldeki kadın örgütlerinin ihtiyaçları doğrultusunda yasal süreçlere katılımları için bir politik gündem oluşturacaklar. Her yöre, proje sonunda parlamentoda gerçekleştirilecek final toplantısında yasa tasarısı önerilerini sunacak ve böylece katılımcı demokrasi örneklerini Ankara’ya taşımış olacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi bünyesindeki Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyelerinin proje faaliyetlerine katılacağı ve diğer parlamento üyelerine kadınların sesini ve taleplerini duyuracağı bu proje bir yıl sürecek.

Sivil toplum örgütlerinin katılımcı demokrasinin vazgeçilmez tarafı olduğu, bu projeyle bir kez daha vurgulanırken kadının insan haklarının yerleştirilmesi adına kadın örgütleri bir adım daha atarak doğrudan parlamentoya ulaşmış olacak.

Kadın yurttaşlar olarak sesimizi parlamentoya taşımak amacıyla başlatılan bu projeye katılmak için başvuru formunu doldurup info@ucansupurge.org adresine göndermeniz yeterli.

www.ucansupurge.org

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Tag Cloud

%d bloggers like this: