Just another WordPress.com site

 .

Amasya Suluova Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın hazırladığı “Pembe Yakalı Melekler Projesi”, Avrupa Birliği’nin (AB) Kadın İstihdamının Desteklenmesi Hibe Programı’na kabul edildi. Suluova Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Proje Koordinatörü Sefer Demir, “Proje ile Sosyal bakım sigortasının gerekliliği konusunda farkındalık yaratmak istiyoruz” dedi.

 Proje kapsamında eğitim görecek 60 kadın, evlerde, okullarda ve kreşlerde sertifikalı çocuk bakıcılığı yapabilecekler.
Proje, çocuk bakımı için çalışma hayatından kopan ya da mesleki yeterliliği olmadığından çalışma hayatına dahil olamayan kadınların istihdam sorununun çözümüne katkıda bulunmayı amaçlıyor.
Projeden, Suluova’da yaşayan 18-50 yaş arası, İŞKUR’a kayıtlı ve herhangi bir işi olmayan 60 kadın yararlanabilecek. 12 ay sürecek olan projede, iki aylık hazırlık döneminin ardından eğitimler başlayacak. Kursiyerlere eğitim dönemi boyunca günlük 8 avro cep harçlığı verilecek.
Katılımcılara mesleki eğitimin yanı sıra çocuk gelişimi, çocuk hakları, kadın hakları, cinsiyet ayrımcılığı konularında da eğitim verilecek. Ayrıca kadın hakları, çocuk hakları, yaşam alanları, çocuk bakımının önemi ve çocuk bakım hizmetleri ile ilgili farkındalık yaratmak için faaliyetler yürütülecek.
Kamu kurumları, belediyeler ve özel sektörün mimari ve çevre konularında çocuklara ve dezavantajlı gruplara yönelik hassasiyetlerin artırılması, dezavantajlı gruplara yönelik sosyal dışlamanın ortadan kaldırılarak onlara yaşam alanları oluşturulması da projenin hedefleri arasında.
kaynak:bianet.org

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Tag Cloud

%d bloggers like this: