Just another WordPress.com site

 .

Kayseri Develi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın hazırladığı ve Avrupa Birliği’nin desteğiyle yürütücülüğünü üstlendiği iki ayrı proje ile Kayseri’de 100 kadın meslek sahibi olacak.
  
“Maharetli Eller Projesi”
Kayseri Develi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın hazırladığı “Maharetli Eller Projesi”, Avrupa Birliği’nin Kadın İstihdamının Desteklenmesi Hibe Programı kapsamında destekleniyor.

Yaklaşık 168 bin Euro’luk hibe bütçesi ile uygulanacak proje kapsamında, 50 kadına 10 ay boyunca tekstil alanında mesleki eğitim verilecek. Proje, 10 ay sürecek.

Proje hem tekstil sektörünün kalifiye eleman sorununa hem de kırsaldan gelmiş veya ev bakımı hizmetleri nedeniyle iş gücüne dâhil olamayan kadınların istihdam sorununa çözüm bulmayı amaçlıyor.
Kadın işsizlerin niteliklerinin geliştirilerek meslek sahibi olmalarının sağlanması, mesleki eğitimin önemi konusunda farkındalık yaratılması ve bölge ekonomisine katkı sağlanması da projenin amaçları arasında yer alıyor.

Projenin yürütücüleri ise Sultan Sazlığı Milli Parkı Çevre Belediyeleri Birliği, Develi Hüseyin Şahin Meslek Yüksekokulu, Develi Ticaret Odası, Develi Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Develi Belediyesi.

“Şefkatli Eller Projesi”

Develi SYD Vakfı, aynı zamanda Sultan Sazlığı Milli Parkı Çevre Belediyeleri Birliği’nin AB Kadın İstihdamının Desteklenmesi Hibe Programı çerçevesinde yürüttüğü “Şefkatli Eller Projesi”nin de proje ortaklarından.

Sultan Sazlığı Milli Parkı Çevre Belediyeleri Birliği adına hazırlanan ”Şefkatli Eller” projesinin hibe sözleşmesini Birlik Başkanı ve Develi Belediye Başkanı Recep Özkan Ankara’da imzaladı.

Proje ile 169 bin 560 Euro hibe alınacak. İş gücüne dahil olamayan 50 kadın, proje kapsamında çocuk, yaşlı ve hasta bakımı konusunda eğitim alacak. Teorik ve uygulamalı eğitim süresince kursiyerlere günlük 8 Euro cep harçlığı verilecek.

kaynak: bianet.org

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Tag Cloud

%d bloggers like this: