Just another WordPress.com site

 .
Çorum’da toplumsal gelişmeyi hedefleyen Hitit Akademi Derneği tarafından hazırlanan bir projenin Avrupa Birliği’nden hibe desteği aldığı belirtildi. Hitit Akademi Derneği’nin merkezinde önceki gün bir basın toplantısı düzenleyen Yrd. Doç. Dr. Ahmet Mutlu, ile Doç. Dr. Mehmet Evkuran hazırladıkları “Kırsal Kesimdeki Kadınların Girişimciliğinin Teşviki Projesi” hakkında bilgi verdiler.

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (İPA) çerçevesinde İnsan Kaynaklarını Geliştirme Operasyonel Programı uyarınca Hitit Akademi tarafından hazırlanan projenin Çorum Belediyesi, İl Özel İdaresi ve İş-Kur İl Müdürlüğü tarafından da desteklendiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Ahmet Mutlu, projenin Merkezi İhale ve Finans Birimi tarafından yüksek bir puan alarak kabul edildiğini ve 12 ay sürecek projenin sözleşmesinin ise 28 Temmuz 2010 tarihinde imzalandığını bildirdi.
İş-Kur’un izleyiciliğindeki projenin toplam 95 bin 662,28 Euro ile yapılacağını ve proje ile kırsal kesimde yaşayan kadınların ekonomik ve sosyal yaşamlarının iyileşmesine katkıda bulunmayı istediklerini söyleyen Mutlu, özelde de 75 kadın girişimcinin desteklenerek köylerde ürettikleri ürünleri çağdaş pazarlama olanaklarına kavuşturacaklarını anlattı.
Çorum’daki semt pazarlarına daha çok ürün getiren Eşençay, Karaburun ve Çaltıcak köylerinin proje iştirakçileri olarak belirlendiğini ve her köyden 25 kadının seçileceğini söyleyen Mutlu, katılımcıların eğitim ve pazara gelişlerinde ücret alacağını,  15 Eylül’e kadar proje için yeteri başvuru olmaz ise diğer köylerden başvuruların değerlendirileceğini, proje kapsamında web sayfası oluşturulacağını, bir köy pazarı kurulacağını, ayrıca bir de panel düzenlemeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.
kaynak:corumhaber.net

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Tag Cloud

%d bloggers like this: