Just another WordPress.com site

Kadın İstihdamının Desteklenmesi Hibe Programı kapsamında Merkezi Finans İhale Birimi ve Trabzon Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı işbirliği ile yürütülen ‘Mum İçinde Trabzon Tarihi’ adlı projenin tanıtımı yapıldı.

Vali Recep Kızılcık, burada yaptığı konuşmada, projenin temel amacının gelişen, değişen ve modernleşen toplumda kadının üretim hayatına katılması olduğunu söyledi.
Kadınların, sosyal ve kültürel hayatta daha görünür bir şekilde yer almasının da hedeflendiğini anlatan Kızılcık, “Trabzon olarak kadınlarımızın bu hedefler doğrultusunda hem sosyal statülerinin artırılması hem ekonomik hayata müdahil olup hem çalışan hem de başarılı birer iş kadını olarak hayatlarını idame ettirebilmeleri için merkezi hükümetimizin sunmuş olduğu bu kaynaklardan kadınımızın istifade edebilmesi için kurum ve kuruluşlar olarak projeler hazırlanmasını teşvik ediyor, destekliyor ve uygulanmasını da yakından takip ediyoruz.” diye konuştu.
Proje Danışmanı Esengül Kibar da projenin amacının, mesleki beceri ve istihdam açısından dezavantajlı 16-39 yaş arasındaki 30 kadına mesleki eğitim vererek yüzde 70’inin istihdam edilmesine, yüzde 10’unun ise girişimci olmasına katkıda bulunmak olduğunu belirtti.
Kibar, proje kapsamında 30 kadına dekoratif mum yapımı eğitimi verileceğini ifade ederek, şöyle dedi: “Trabzon’un tarihi ve turistik yerlerini dekoratif mum olarak yapmaları ve turizmdeki hediyelik eşya sektörüne kazandırmalarına destek olunacak. Projeye katılan kadınlara ayrıca, sosyal hayatta iletişimi güçlendirme eğitimi verilerek, insan ilişkilerinde güçlenmelerine ve özgüven kazanmalarına destek olunacak. Kadınlara iş ve meslek danışmanlığı eğitimi ve girişimcilik eğitimi verilecek.” 
Proje sayesinde, turizmdeki yöresel hediyelik eşya çeşitliliğinin de artacağını anlatan Kibar, bu sayede turizmden elde edilen gelirin de artacağını dile getirdi. Kibar, projeye katılmak isteyen bayanların 15 Ekim’e kadar Trabzon Toplum Merkezi Müdürlüğü’ne başvurabileceğini sözlerine ekledi.

kaynak: Cihan.H.A

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Tag Cloud

%d bloggers like this: