Just another WordPress.com site

Batman Belediyesi, kadınlar için Türkiye’ye örnek olacak bir adım attı. Batman Belediyesi Kadın-Erkek Eşitlik Komisyonu tarafından alınan kararla kentteki kadınlar salı günleri toplu taşıma araçlarına ücretsiz binecek. Belediye Başkan Yardımcısı Gülistan Akel, kadınların sosyal yaşamlarını kolaylaştırmak amacıyla böyle bir karar aldıklarını söyledi. 

Batman Belediyesi Kadın-Erkek Eşitlik Komisyonu tarafından alınan kararla kentteki kadınlar salı günleri toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilecek. Belediye Başkan Yardımcısı ve Kadın Erkek Eşitlik Komisyonu Başkanı Gülistan Akel, haftalık olağan meclis toplantılarının son oturumunda bir araya gelen Kadın-Erkek Eşitlik Komisyonu, kadına pozitif ayrıcalık kapsamında, kadınların sosyal yaşamlarını kolaylaştırmak amacıyla böyle bir kararın alındığını belirtti.

Eşitlik ilkesinin zeminini oluşturan en temel olgulardan birinin kadın-erkek eşitliği olduğuna dikkat çeken Akel, şunları ifade etti. ‘Tabii bu sadece belediyelerin görevi değil tüm kamusal alanların kadına da açılabilmesi için her kurumun, her mekanizmanın özellikle bu geçici önlemleri alması gerektiğini düşünüyoruz. Biz bu açıdan belediye olarak bir ilki başlattık. Dileriz diğer kurumlar da bu geçici özel önlemleri geliştirebilirler. Kadının ulaşımdan ücretsiz yararlanması demek, bu kente kent merkezine sirkülasyonu artırmak demektir. Çoğu zaman kadın hastaneye gidebilmek için bile yol parası problemi ile karşı karşıya kalabiliyor. Bu anlamda haftada bir gün kadınlara ücretsiz ulaşımın hayatı kolaylaştıracağı ve diğer kurumlara ulaşımı rahatlatacağı öngörüsü ile Kadın-Erkek Eşitlik Komisyonu’nun önerisi doğrultusunda Batman Belediyesi Meclisi’nin verdiği bir karar olarak hayata geçirilecek. Kadınlar salı günü otobüslerden ücretsiz yararlanabilecek’ şeklinde konuştu.  

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Tag Cloud

%d bloggers like this: