Just another WordPress.com site

Trabzon Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüsü ve Pratik Kız Sanat Okulunca kadınlara istihdam sağlamak amacıyla hazırlanan, “El Emeği Göz Nuru Kadının Kurtuluşu” projesinin tanıtım toplantısı yapıldı.

 Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüsü ve Pratik Kız Sanat Okulu Müdürü Nurgül Karagöz, bütçesi 319 bin 181 Eur. olan “El Emeği Göz Nuru Kadının Kurtuluşu” projesinin IPA Kadın İstihdamının Desteklenmesi Hibe Programı kapsamında yürütüldüğünü söyledi.
Yörede kadın istihdamının artırılması, kadınların iş hayatına aktif katılımlarının sağlanmasını amaçlayan projenin 12 ay süreceğini ifade eden Karagöz, şöyle konuştu:

“Trabzon il ve ilçelerinde bakım sorumlulukları nedeniyle işsiz kalmış ya da tarım sektöründe çalışan 15-50 yaş arası 165 kadına bölgesel özellikli yöresel el sanatları ve girişimcilik eğitimleri verilecek. Başarılı kursiyerlerin rol alacağı bir üretim ve ürünlerinin satılacağı bir merkez modeli oluşturulacak. Proje kapsamında Keşan  dokuma, kaytan ve çenti dokuma, gümüş ve hasır örücülüğü, kazaz örücülüğü, yöresel özellikli döküm hediyelik eşya, ev mefruşatı ve aksesuarları, el örgüleri ve süsleme teknikleri, makine örgüleri, girişimcilik ve tasarım kursları düzenlenecek. Eğitimler sonucunda kursiyerlere sertifika verilecek.’

Karagöz, proje sürecinde kadınlara ruh sağlığı ve aile planlaması, sanitasyon ve hijyen, iş hayatında ve sosyal hayatta iletişim konularında seminer ve konferanslar verileceğini anlatarak, şunları kaydetti:

‘Yöresel el sanatları üretimi ve satışı konusunda isim yapmış Beypazarı ve Kastamonu‘ya inceleme ve araştırma gezileri yapılacak. Proje sonucunda 15-50 yaş arası 165 kadın vasıflandırılarak sosyal farkındalık yaratılacaktır. Model olarak oluşturulacak üretim ve satış merkezi sayesinde kadınların iş gücü piyasasına erişimleri sağlanacaktır.”

Karagöz, projenin Trabzon Valiliği İl Özel İdaresi, Trabzon Belediyesi, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, İstanbul Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Çarşıbaşı Halk Eğitim Merkezi ve Şalpazarı Halk Eğitim Merkezinin ortaklığıyla yürütüleceğini belirtti.

kaynak:61haber.com

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Tag Cloud

%d bloggers like this: