Just another WordPress.com site

“Ev işlerine hapsolmayalım, İstanbul’a çıkalım” sloganıyla otuzu aşkın kadının ürettiği film, fotoğraf ve tasarım sergisinin broşürüne şu cümleler not düşülmüş:

“Bu sergide, korkuyla dolaştığımız, çıkamadığımız sokakları, yürümekte zorlandığımız kaldırımları, yakamızda iğnelerle bindiğimiz otobüsleri, içinde olamadığımız İstanbul var…”
Bakırköy Özgürlük Meydanı’ndaki sergi kapsamında, “kılık kıyafet”, “etek boyu” gibi kaideleri anlatan Üç etek (Erguvan, Lila ve Mor) adlı film üçlemesi de yer alıyor.

Atölye yönetmenlerinden Melek Özman, sergiyle “Sokakların kadınların da yaşadığı alanlar olduğunun algılanmasını” istediklerini belirtiyor. Bianet’e konuşan Özman, “Örneğin bu şehrin trafik işaretlerinde yalnızca erkekler var. Bu, kadını evin içine gönderen bütün o politikaların göstergesi aslında” dedi.

Kadınların sosyal yaşama katılımlarına dair sorunların, yerel siyaset dahil olmak üzere Meclis gündemine taşınması gerektiğini söyleyen Özman, “Kadınlar sokağa çıkarken hangi semte ve nereye gittiklerine göre kıyafetlerini seçiyorlar. Meclis dahi kadınların ne giydiğiyle, etek boyuyla ilgileniyor” diye konuştu.

Sinema Atölyesinden Tuğçe Canbolat ise erkeklerin sergiye olan “farklı” ilgisini “Sergiye erkeklerin tepkisi çok şaşırtıcı. Ütüyü tekmeleyen, kaldırmaya çalışan, rendeyle sırtını kaşımaya çalışan erkekler var. Kadınların çoğu ise ‘Hislerime tercüman olmuşsunuz’ diyor” sözleriyle anlattı.

Sergi, 28 Eylül’e kadar Bakırköy Meydanı’nda, 1-10 Ekim arası Beyoğlu Taksim Meydanı, Cihangir Parkında, 15-24 Ekim’de Kağıthane Meydanı’nda ve 1-6 Kasım arası Tuzla Meydanı’nda gezilebilir.

Ayrıntılı bilgi için www.filmmor.com adresine tıklayabilirsiniz.
kaynak:Berivan Tapan-BİA haber.m.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Tag Cloud

%d bloggers like this: