Just another WordPress.com site

Kadın istihdamının desteklenmesi hibe programı kapsamında, Orta Anadolu Kalkınma Birliği, ERÜ Mustafa Çıkrıkçıoğlu Meslek Yüksekokulu ve Kayseri Ticaret Odası tarafından yürütülen “Kraliçe Arılar” projesi tanıtıldı.


Bu gerçekleştirilen proje ile eğitimli ama hiç bir mesleki becerisi olmayan kadınlara, matbaa, reklam ve medya sektörlerinde istihdam edilmek üzere grafik tasarım kursu açtıklarını ifade eden proje koordinatörü Prof. Dr.Nafiz Kahraman, “Proje kapsamında 60 kadına kurs vereceğiz. kursiyerlerimize 8 eur. burs sağlayacağız. Kursiyerlerimiz arasından başarılı 30 kursiyerimize iş vereceğiz. Ayrıca başarılı 9 kursiyerimizi yurt dışına götürerek önemli firmaları gezdirip konularıyla ilgi teknik bilgiler kazanmalarını sağlayacağız”dedi. 

213 bin Avro bütçeli projede kadınlar tam donanımlı fotoğraf stüdyosunda, bilgisayar laboratuvarında ambalaj, grafik tasarımı, matbaa, iletişim, web tasarımı, reklam fotoğrafçılığını öğrenecek.

 

Türkiye’nin tarım toplumu döneminde kadınların çalışma hayatında daha faal olduğunu, sanayi toplumuna geçilmesi ile şehirlere kayan nüfus içinde eğitimli kadınların sayısının artmasına rağmen çalışan kadın sayısında istenilen düzeye gelinemediğini kaydeden Kahraman, ülkede kadınların yüzde 22’sinin istihdam edilebildiğini, bu sayının Avrupa Birliği ülkelerinde yüzde 56 olduğunu belirtti. 

kaynak:haberler.com

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Tag Cloud

%d bloggers like this: