Just another WordPress.com site

Aliağa’da yaşayan ev kadınları, ilkçağ destanlarına göre bir Amazon kraliçesi tarafından Nemrut Körfezi’nde kurulan Kyme Antik Kenti’nden çıkan kalıntıları modernize ederek, ya da birebir kopyalayarak el sanatlarında marka yaratmaya hazırlanıyor.


Yaklaşık bir yıldır Halk Eğitim Merkezi’nde el sanatları öğretmeni olarak görev yapan Seçil Adalet Işık’ın, ev kadınlarına istihdam yaratmak ve el becerisini ekonomik değere dönüştürmek amacıyla hazırlayıp Aliağa belediyesi’ne sunduğu ‘Kadın Emeği Değerlendirme Projesi’ kabul edildi. Bunun üzerine Aliağa Belediyesi Kadın Emeği Değerlendirme (ALKED) Projesi kapsamında hayata geçirilen Proje Evi’nde bugüne kadar 180 kadın ‘Meslek Edindirme ve Beceri Kursları’na katıldı. 

Proje Sorumlusu Seçil Adalet Işık, Aliağa’nın bir sanayi kenti olmasından kaynaklı yoğun göç aldığına ve bunun sonucunda kültürel değerlerinin kaybolduğuna dikkat çekerek, önemli bir projeye daha hazırlandıklarını dile getirdi. İlçede bulunan Kyme Antik Kenti’nden çıkan tarihi eserleri günümüze uyarlayarak, ya da birebir kopyalayarak yeni bir üretim yapmak istediklerini söyleyen Işık, “Kazılar sonucu gün yüzüne çıkmış takı, küçük heykeller, saç tokaları gibi süs eşyası ve aksesuvarları tarihten aldığımız ilhamla yeniden üretmek istiyoruz. Bu projemiz için çalışmalarımız sürüyor” diye konuştu. 
Kadınların emeğini kazanca dönüştürmesi gerektiğini kaydeden Seçil Adalet Işık, proje sayesinde keşfedilmemiş bir Aliağa el sanatını da gün yüzüne çıkardıklarını kaydederek, “Helvacı kilimi olarak bilinen geleneksel el sanatını ekonomik bir değere dönüştürerek Aliağa’nın simgelerinden biri haline getirmek istiyoruz” dedi. Işık, ürünlerini genellikle fuarlar aracılığı ile pazarladıklarını, önümüzdeki dönemde Aliağa’da bir mağaza açmak ve katalog hazırlayarak pazarlama ağını genişletmek istediklerini anlattı.

kaynak:radyosahil.com.tr

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Tag Cloud

%d bloggers like this: