Just another WordPress.com site

Her üç evlilikten birinin erken yaşta yapıldığı ve evli kadınların yüzde 33’ünün “çocuk gelin” olduğu Türkiye’de, Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği, “Çocuk Gelinler: Yıkıcı Gelenekler ve Ataerkil Sosyal Mirasın Mağdurları” projesini başlattı.
Sabancı Vakfı’nın, Toplumsal Gelişme Hibe Programı kapsamında desteklediği proje, küçük yaşta ve zorla evlilikleri ülke gündemine almayı, siyasi mekanizma içinde tartışılır kılmayı ve kamu politikalarında yer edecek biçimde tanımlamayı hedefliyor.
Uçan Süpürge, proje kapsamında 54 ilde yürütülecek çalışmalar yürütecek. Yaklaşık 20 bin kadına erken evlilik üzerine film gösterimi yapacak ve ilköğretim okullarında bilinçlendirme çalışmaları gerçekleştirilecek.

54 bin kişilik bir imza kampanyası ile “erken evlilik meselesi”, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) ve tüm illerde bulunan 270 kadın örgütünün gündemine taşınacak.
Afyonkarahisar, Ankara, Ardahan, Aydın, Edirne, Elazığ, Hakkari, Kastamonu, Kayseri ve Osmaniye’de yürütülecek araştırma çalışmalarıyla “Erken Evlilik Haritası” çıkarılacak.
Harita, bu 10 ilde erken evliliklerle ilgili istatistikler ortaya koyacak ve sorunun temelinde bulunan nedenler hakkında bilgi verecek. Sonuçlar, ilgili kurumlara ve bakanlıklara da rapor halinde sunulacak. 
Çocuk Gelinler projesi 4 Ekim Pazartesi günü Ordu‘da yapılacak film gösterimi, söyleşi, anket ve imza kampanyasıyla yoluna devam edecek. Ordu Belediye Tiyatrosu Karadeniz Salonu‘nda saat 14.00‘te başlayacak etkinlik dileyen tüm kadınların katılımına açık.
Çocuk Gelinler Projesi film gösterimlerinin illere göre programı şöyle:

Tarih Şehir
4 Ekim 2010, Pazartesi Ordu
5 Ekim 2010, Salı Giresun
6 Ekim 2010, Çarşamba Gümüşhane
7 Ekim 2010, Perşembe Trabzon
8 Ekim 2010, Cuma Rize
9 Ekim 2010, Cumartesi 
10 Ekim 2010, Pazar
Artvin
11 Ekim 2010, Pazartesi 12 Ekim 2010, Salı Ardahan
13 Ekim 2010, Çarşamba Iğdır
14 Ekim 2010, Perşembe Ağrı
15 Ekim 2010, Cuma Erzincan
16 Ekim 2010, Cumartesi Yozgat

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Tag Cloud

%d bloggers like this: