Just another WordPress.com site

Yönetmenliğini Orhan Tekeoğlu’nun yaptığı ve Karadenizli kadınların zor hayat şartlarını anlatan belgesel film ‘İfakat’, Macaristan’ın Pecs kentinde 4-10 Ekim tarihlerinde düzenlenen 2. Uluslararası Cinepecs Film Festivali’nde, belgesel dalındaki en büyük ödül olan ‘Proxima’ ödülüne layık görüldü.
16 ülkeden 70 filmin gösterildiği festivalde, altı Türk filmi yer alıyordu. İfakat, festivalde ödül alan ilk belgesel oldu.
Karadenizli kadınların zor yaşam şartlarını anlatan 50 dakikalık ”İfakat”, “Uçuruma Yürüyen Kadınlar” ismiyle de biliniyordu.


Jüriden tam not alan 50 dakikalık belgeselbu yıl Macaristan’da Türk Filmleri Haftası’nda, Hırvatistan’da ise Uluslararası Zadar Film Festivali’nde gösterilerek büyük ilgi görmüştü.
Sinemayı tamamen dolduran Macar seyirciler filmi çok beğendiklerini belirtirken, gösterim sonrası salondaki seyircilere tanıtılan Orhan Tekeoğlu, ayakta alkışlanmıştı.
Tekeoğlu, çok zor şartlarda çektiği bu filmin çok önemli uluslararası film festivalinde ödül kazandığı için mutlu olduğunu, bu ödülü Karadenizli kadınlara adadığını söyledi.

Belgesel, Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Taşören köyünde yaşamış ve ölümü sırlara karışan bir Karadeniz kadını olan İfakat’ın yaşamından yola çıkarak, talihsiz Karadeniz kadınlarının doğumdan ölüme uzanan sancılı yaşamını dile getiriyor.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Tag Cloud

%d bloggers like this: