Just another WordPress.com site

Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği (KA-DER), “Genel Seçim Kampanyası”, “Eşit Temsil Çalışma Grubu”, “KA-DER web sitesi”, “Kadın milletvekilleriyle ortak çalışmalar”, “Kadın hakları çalışmaları” ve “Siyaset okulları” olmak üzere 2011 Haziran’ında yapılacak genel seçimler öncesi dokuz aylık bir dizi çalışma başlattı.

Beşiktaş’taki Friedrich-Ebert-Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıda, KA-DER Genel Başkanı Çiğdem Aydın, seçim sürecine yönelik hedeflerini özetledi:
“2011 genel seçimlerinde, Meclis’teki kadın temsil oranını artırmak, kadın adayların kadın dostu politikalar geliştirmesini sağlamak, kamuoyunda kadının siyasetteki eksik temsili ve kadın siyaseti konularında farkındalık yaratmak ve Meclis’te eşit temsilin sağlanabilmesi için siyasi partilerin kadın adaylara pozitif ayrımcılık uygulamaları için faaliyetler yürütmek.”
Aydın, KA-DER bünyesinde oluşturulacak olan ve içerisinde kadın gazeteciler, akademisyenler, avukatlar, kadın örgütlerinin temsilcileri ile kadın siyasetçilerin yer alacağı ‘Eşit Temsil Çalışma Grubu’nun, “Seçim barajının düşürülmesi, Siyasi Partiler ve Seçim Kanununun değişmesi ve Anayasada yer alan olumlu ayrımcılık maddesinin içinin doldurulması” için çalışacağını anlattı.
Aydın, “Kadınlar, küçük siyasi partilerin yönetimlerinde yer bulabiliyorlar. Ancak seçim barajı nedeniyle bu siyasi partiler Meclis’e giremediklerinden bu kadın siyasetçiler Meclis’e giremiyor. Bu nedenle seçim barajının düşürülmesi gerekiyor” diye konuştu.

kaynak:bianet.org

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Tag Cloud

%d bloggers like this: