Just another WordPress.com site

Çok şeyler yazılmış bugüne kadar sevmeye, sevilmeye dair. Dünya sevgi olmadan dönmez, yürek sevgi olmadan çarpmaz. Sevgisiz çarpan her yürek, boşa attığından, çabuk yıpranır ve yorulur. Sevmek, her kapının anahtarı, sevgi bulunası en değerli hazine, seven ve sevilense her dönemde masal kahramanları oldu.. iyi de çiçekten böceğe, kardeşten yaratana, yaşamdan paraya çeşidi bulunan sevgi, bu denli irdeleniyor da, neden tam olarak tanımlanıp, her kapının arkasında bulunamıyor arananlar?

“Sevgi” nedir?

Sevgi; insanlara karmaşık gelen her kavramın anahtarıdır. Beraber olduğu öğeler; ilgi, sorumluluk, saygı ve bilginin ötesinde, olgun kişilerin hayatları içinde olmasını istedikleri sadakat, huzur ve mutluluğun yegane anahtarıdır. Her insanın özünde bu duygu olsa da, türü, miktarı ve yoğunluğu kişiden kişiye değişmektedir. Sevgiyi salt bir kavram olarak irdelemek istersek; haliyle insanın özüne inmemiz gerekir.

Türk Dil Kurumu sözlüğünde “sevgi”; insanı bir şeye veya bir kimseye yakın ilgi ve bağlılık duygusu göstermeye yönelten duygu; şeklinde tanımlanıyor.
Aslında insan doğadan koptuğundan beri, çağcıllaşma süresinde hep yalnız olmuş, onanmaz bir biçimde yalnızlık hissetmiştir. Tarih ilerledikçe, insan özgürlük kazanmış, buna karşılık yalnızlık çekmeye mahkum olmuştur. Paniğe kapılmadan gerçek hayatla yüzleşebilenler, yaşamın bir anlamı olmadığını, fakat kendilerinde var olan güçleri harekete geçirerek yaşamlarını anlamlı kılabileceklerini ve bunun da yolunun sevmekten geçtiğini anlamışlardır. Gerçek üretkenlik; insanları olduğu gibi görebilmek, görev yüklemeden, onları olduğu şekilde sevebilmektir.
Sevgi, yalnız kalmış insanın dünyayla bütünleşme ihtiyacından doğmuş bir
anlatımdır. Özünde kabul edilmesi gereken, sevmenin de yaşamak gibi bir sanat olduğudur. Sevgiyle süslenmemiş bir hayatta insan yalnızlığını fark ettiğinde suçluluk ve huzursuzluk hisseder. Yaşam sevgiyle süslendiğinde itici bir güç oluşur. Sevgi, bir şeyin içinde olmaktır. Salt, koşulsuz ve yargılamadan vermektir. Sevgi uyandırmadan, fark edilmeden sevmek, yaşamı seven bir kişioğlu ya da kişikızı olarak ortaya koyup, aynı zamanda, sevilen kişi olamamak, o sevginin güçsüzlüğünü gösterir.

Peki “Sevgi” nasıl bulunur?

Sevgi geçmişe yazıklanmakla değil, içinde bulunulan anın değerlendirilmesiyle çoğalır. Seven kişiler sevgilerini ifade etmekten, sevgiyi tanıyıp, bilmekten bıkmaz. Günümüzde arayış içinde kıvranan insanlar için, karşı cinsler arasındaki ilişkilerde boyut daha da farklıdır. Salt sevmek yetmez, anlamak da gerekir. Anlamadan tanımak, tanımadan sevmek mümkün değildir. Sevgide disiplin, sabır ve ilgi gereklidir. Sevgi duyulana karşı bu duygu çok iyi açıklanmalıdır. Dolayısıyla, erkek ve kadın arasında ilişkileri, aşkı, tutkuyu, sadakati vesaireyi sorgulamadan önce insanın kendini tanıması, kendini sevmesi ve kendine dürüst olması şarttır. Neden bu denli önemlidir sevgiyi bir kavram olarak ele almak derseniz; her insan doğuştan itibaren güveni ve mutluluğu arar.
Kendi potansiyelini gerçekleştirmek için çabalar. Bu, olumlu benlik bilincini oluşturabilmek için insan doğasında olan bir özelliktir. Olumlu benlik bilinci içinse, koşulsuz sevgi şarttır.

En zor soru; “Sevgi nasıl korunur?” dur..
Belki de tek gerçek; karşılıksız kalmayan ve parayla satın alınamayan tek şeyin sevgi olduğudur. Bu yüzden bulmak, değerini bilmek ve onu korumak, insanın kendine karşı dürüst olması kadar zordur. Günümüzü güzelleştiren, dünyayı döndüren sevgiler bulunsun, dünümüz gün, günümüz yarın olsun!..

Zeynep Tolunay Enez

*************************************************************************************************
Not: Siz de konuk yazar olmak istiyorsanız şu yazımı okuyun.

Comments on: "Konuk yazar Alfa: "Sevmeden Atan Yürek Çabuk Yorulur"" (1)

  1. neşe arslanturk said:

    zeynep hanım ,yazınızı zevkle okudum.ufak bir şey eklemeden edemedim.benim için sevgi torunumun boynuma sarılan kollarıdır.sizlerde torun sahibi olduğunuzda bana yüzde yüz hak vereceksiniz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Tag Cloud

%d bloggers like this: