Just another WordPress.com site

İnegöl Belediyesi ve Kent Konseyi Kadınlar Meclisi tarafından maddi imkanı olmayan bayanların el işi ürünlerini satması için kurulan Hanımlar El Emeği Çarşısında 8 ayda 481 kişi ürünlerini satarak gelir elde etti. 

Kadınlar tarafından el emeği göz nuru üretilen ürünlerin Al-Sat yöntemiyle değil, Üret-Sat yöntemi ile satışının yapıldığı ve 8 Mart Dünya kadınlar Günü’nde yoğun katılımla açılan Hanımlar El Emeği Çarşısı’ndan 8 ayın sonunda 481 kişinin yararlandığı öğrenildi.


 

Ahmet Akyollu Caddesi No:1 adresinde ihtiyaç sahibi olan, üretme kabiliyeti olduğu halde ticarete atılamayan bayanlara, hem üretkenlik ve öz güvenlerini kazandırmak, hem de aile bütçelerine katkı da bulunmalarını sağlayarak, ticari ve sosyal hayata kazandırmak amacıyla kurulan Hanımlar El Emeği Çarşısında 481 kişinin ürünlerinin satışından 25 bin 562 TL gelir elde edildi.
Sistem Nasıl İşliyor?
Satışa sunulan ürünler, İnegöl Belediyesi Hizmet Masası ve Stratejik Planlama birimlerinde, vatandaşlarca doldurulan formlara göre satış hakkı kazanıyor. Kadınlar Meclisi gelen formları değerlendiriyor. Burada satışa uygun olup olmadığı, başvuran bayanın öncelikli ihtiyaç sahibi olup olmadığı, ürünün raf ömrünün ne olduğu gibi etmenler göz önünde tutuluyor.

El emeği çarşısında satışa sunulan ürünler; raf ömrü müddetince satıldığı takdirde, üründen yüzde 5’lik genel gider kesintisi yapılıyor. Geriye kalan anapara, ürün sahibi bayanlara veriliyor. Raf ömrü müddetince satılamayan ürünler ise, ürün sahiplerine geri iade ediliyor.

 

kaynak: Haberler.com

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Tag Cloud

%d bloggers like this: