Just another WordPress.com site

Bir odaya ilk defa girdiğinizde içerdeki daha önce tanışmadığınız insanların sizin ve yetenekleriniz hakkında fikir sahibi olmaları sadece birkaç saniyeyi alır. Bir söz söylemenize gerek yok; insanlar sizi siyah deri giymişseniz farklı, lame giymişseniz farklı ve klasik bir takım giymişseniz farklı algılarlar. Kim olduğunuzdan bağımsız olarak, kıyafetleriniz ve vücut diliniz sizden daha önce konuşur.

İstatistiklere göre ilk izlenimin oluşması 60 ile 120 saniye arasında değişir ve genelde herkes ilk izlenimin iyi olmasını ister. Görünümünüz, nasıl baktığınız, kendinizi ve elbisenizi nasıl taşıdığınız ruh haliniz, enerji seviyeniz ve davranışlarınız hakkında bilgi verir. Buna ek olarak, kıyafetlerinizin temizliği, stili ve düzgünlüğüne göre insanlar eleştiriler yaparlar.
Her gün iş yerine giderken ne giyeceğinizin konusundaki bir tavsiye de her gün görüşmeye gidecekmiş gibi giyinmenizdir. Her gün, müşteriler, çalışma arkadaşlarınız ve sizden üst görevdeki kişiler sizin görünüşünüzü gözlemler ve sizinle ilgili kararlar verirler.
Güzel ve düzgün giyinmek sadece his oluşturmaz aynı zamanda terfi etmenizi de sağlar.
Düzgün giyinmek zorunluluktur. Görünüşünüzle ilgili ki, bu nasıl giyindiğinizi, kendinizi ve kıyafetinizi nasıl taşıdığınızı içerir, yargılanacaksınız. Unutmayın, ilk izlenim ve kurumsal görünümünüz iş ilişkilerinizde önemli bir rol oynar.
Profesyonel bir görünüm rekabetçi iş alanlarında temel bir kurtarıcıdır. Giyindikten sonra kendinize şu üç soruyu sorun:
Bu kıyafet üzerime tam oturdu mu? Çok mu dar, çok mu bol veya çok mu kısa?
Çanta, ayakkabı ve takı gibi aksesuarlarım çok mu eskimiş ya da modası mı geçmiş ? (Yırtık ve yamalı giysileri kesinlikle giymemelisiniz)
Pozisyonuma ve sorumluluklarıma uygun mu giyindim? Eğer müşterilerinizden, denklerinizden ve üstlerinizden saygı görmek istiyorsanız, spor ayakkabı, tişört, kolsuz bluz veya aşırı dekolteli kıyafetler giymeyin.
İş kıyafetlerinize bir ipucu da, sanki her an terfi edecekmişsiniz gibi giyinmenizdir. Başarı için giyinin!
Konu makyaj, mücevher ve parfüm olduğunda az çok gibi görünür. Abartılı olmadan stiliniz hakkında insanları fikir sahibi edebilirsiniz. Çoğu işveren hızma ve dövme gibi trendleri takdir etmez. Saçınızın doğal, düzgün ve temiz olması gerekir.
İş görüşmelerinizde kıyafetinizin sizi dinleyeceklere hitap etmelidir. Dinleyecilere ve koşullara nasıl uygun giyineceğinizi saptamanız gereklidir.
İş yerinde, kıyafetinizin ve saçınızın rahatsız edici olmaması gerekir. Aksine insanların dikkatlerini yüzünüze ve gözünüze vermesi gereklidir. Bir başkasının gözleri ile temas kurduğunuzda, sizi dinleme eyilimi gösterirler. Ama eğer ellerinizde rengarenk oje ve desenleri varsa ya da burnunuzda kocaman ve parlak bir hızma varsa kim gözlerinize odaklı kalabilir?
Tipik resmi iş kıyafetlerinin avantajı dinleyicilerin direkt sizle gözlerinize bakmasını sağlamaktır. Koyu renkli bir ceketin altına giyilen açık bir bluz yüzünüzü aydınlatır. Zıt renkte bir fular ise bu etkiyi arttırır. Kırmızı bir fular ise dinleyicilerin gözlerinin üzerinizde olmasını sağlar.
Buna karşın, parıltılı bir kemer yada kemer tokası gözleri belinize çeker. Açık renkli çorap ve ayakkabılar ise ilginin kadınların bacaklarına yoğunlaşmasını sağlar. Parlak düğmeler, kocaman broşlar ya da çarpıcı mücevherler de göz alır. Aynısı tül, parlak ve dar giysiler için de geçerlidir.
kaynak:İvillage

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Tag Cloud

%d bloggers like this: