Just another WordPress.com site

Kadınların iş yaşamında yok denecek kadar az bulunduğu Van’da sıfırdan iş yaşamına girip plastik fabrikası açan Handan Avar (22) tam bir başarı öyküsüne imza atıyor.
İşlettiği küçük marketten elde ettiği gelir ile açtığı atölyeyi kısa sürede büyüten Avar şimdi ayda 200 bin parça plastik üreten bir fabrikanın sahibi. Yanında tam 15 kişi çalıştıran genç işletmeci aynı zamanda Açık Öğretim Fakültesi’nde okuyor.

Van’da İş Geliştirme Merkezi’nde (İŞGEM) Öz Ata Plastik adlı fabrikanın sahibi Handan Avar’ın iş yaşamındaki yükselişi tam bir başarı hikâyesi. Kimseden destek almadan işlettiği küçük bir marketten elde ettiği gelirle ayda 200 bin parça plastik üreten bir fabrikaya sahip olan Avar, bölge illerine sattığı ürünlerini yurtdışına satabilmenin yollarını arıyor.
Bölgede iş hayatına pek giremeyen kadınlar arasından sıyrılan Handan Avar iş kadını olmasının yanı sıra okulunu da ihmal etmiyor. Açıköğretim Fakültesi’nde okuyan Avar işletmesinde 10, satış mağazasında da beş işçi çalıştırıyor. Ayakkabılık, bardak, leğen, plastik tabak, gırgır gibi ev aletleri üreten Avar, işyerini üç ay önce açmış. Oturduğu mahallede işlettiği marketten elde ettiği gelirle İŞGEM’de bir işyeri kiralayan Avar, Hakkâri, Muş, Bitlis, Ağrı, Iğdır gibi illere ürettiği malları satıyor.
Van merkezde de bir satış mağazası bulunan Avar “Bölgede kadına bırakın iş yaşamında sosyal yaşamda bile hayat tanınmıyor. Fakat ben yılmadım. Hep daha iyisini hedefledim ve sonunda kendi işyerimin patronu oldum” dedi.
Şu an aylık 30-40 bin TL civarında bir para kazandığını belirten Avar, “Daha çok çalışıp yurtdışına açılmayı hedefliyorum. İnşallah işlerimi daha da büyütüp ihracat yapacak düzeye gelirim. Burayı hiç kimseden destek almadan kendi çabalarımla açtım. Bütün kadınlara sesleniyorum: Hiçbir işe erkek işi demeyim. Çalışın, üretin, emek harcayın siz de başarabilirsiniz” diye konuştu.

kaynak: Taraf

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Tag Cloud

%d bloggers like this: