Just another WordPress.com site

Diyarbakır Bağlar Belediyesi tarafından geliştirilen “Gelişim ve değişim için kadınlar meslek ediniyor” projesi kapsamında kentte bulunan göç mağduru 120 kadın, otobüs şoförlülüğü ve taksicilik yapacak. Çarpık kentleşme, şiddet ve göç mağduru kadınların yoğunlukla yaşadığı Diyarbakır merkez Bağlar ilçesindeki kadınlar kendi ayakları üzerinde duracak.

Bağlar ilçe belediyesi kadının sosyal, kültürel ve ekonomik alanda katılımını sağlamak amacıyla geliştirdiği “Gelişim ve değişim için kadınlar meslek ediniyor” projesi Avrupa Birliği tarafından kabul edildi. Bağlar ilçesinde oturan kadınlar için geliştirilen ve 12 ay sürecek olan proje kapsamında 120 göç mağduru işsiz kadının ekonomik, sosyal ve kültürel hayata etkin katılması hedefleniyor.

KADIN TAKSİ DURAĞI
Proje ile hedeflerinin kentteki kadınların istihdamını, girişimciliğini desteklemek ve cesaretlendirmek olduğunu kaydeden Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, “Amacımız kadının her alanda kapasitesini artırmak ve erkeklerin yaptığı işlerin bir çoğunu kadınların yapmalarını sağlamak ve göstermektir. Bu kapsamda Bağlar ilçemizde oturan lise mezunu ve göç etmiş kadınlarımız için bir proje geliştirdik. 12 ay sürecek olan proje ile kadınlarımıza bilgisayar, şoförlük ve muhasebe eğitimi vereceğiz. Eğitim sonrası kadınları belediyelerde istihdam edeceğiz. Personel alımında ilk önceliğimiz kadın olacak. Örneğin belediyeye personel alınacaksa öncelik kadın olacak. Taksicilik yapacak olan kadınlarımız için kentin iki ayrı noktasına duraklar yapacağız. Bu duraklar sadece kadınlara ait olacak” şeklinde konuştu.

kaynak: Haberturk

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Tag Cloud

%d bloggers like this: